JAZDA DO PIĘĆDZIESIĄTEK – KRZYSZTOF DUMARA

Wszyscy żeglarze z punktu widzenia meteo praktycznie razem . Mają chwilę nieco słabszego wiatru w bardziej oddalonych izobarach po zawietrznej zachodniej stronie fali na ciepłym froncie ogromnego niżu spod Antarktydy. Brad i Gutek na prawym halsie wykorzystują jeszcze resztki sztormowego wiatru i nurkują – (w przeciwieństwie do pozostałych kolegów – Dereka na lewym a Chrisa bardzo pełno na prawym w obszarze przejściowo słabego wiatru WSW ) na południe do zasadniczego obszaru wiatrowego niżu.

Taktyka B/G wydaje się lepsza od C/D, gdyż jutro spodziewany jest wpływ słabo wyrażonego klina wyżowego na trasę regat i najlepiej będzie trzymać się wyraźnie na S od niego. Poza tym im bardziej na S, tym krótsza droga po ortodromie, więc opłaca się ten kurs dodatkowo .

Z czwartku na piątek powinien przejść nad zawodnikami front chłodny niżu z chwilowym osłabnięciem wiatru, a potem wzrostem jego siły i klasyczną zmianą kierunku na SW dającą skotłowane morze. Zawodnicy powinni być w stanie utrzymując prawy hals przyjąć kurs E prosto na przejście na N od dowolnego punktu 1 bramki bezpieczeństwa.

9 komentarzy do “JAZDA DO PIĘĆDZIESIĄTEK – KRZYSZTOF DUMARA

 1. Dobra robota Panie Krzysztofie, proszę o nas nie zapominać!!!
  Dzięki Milka, doceniamy to, że pomimo zmęczenia „uwijasz się jak mały samochodzik” :)
  Pozdrowienia.

 2. Taktyka dobra, szkoda tylko, że Gutek odpuścił 8-go o 23GMT i pojechał na wschód. Powinien kontynuować schodzenie w dół. Teraz byłby w strefie silniejszych wiatrów, a wcześniej nie wpadłby w sztorm. Wydaje mi się, że nie uda mu się dojść do bramki przed końcem piątku GMT. Nie wiem czy w bramkę można celować od południa. to byłoby chyba lepsze rozwiązanie na sobotni sztorm na bramce z wiatrem z południa.

 3. Panie Krzysztofie, gdzie można nauczyć się interpretować takie mapki pogodowe. Prowadzone są jakieś warsztaty/szkolenia przeznaczone dla żeglarzy.

  Pozdrawiam
  Jakub

 4. Panie Krzysztofie gdzie można zdobyć wiedzę niezbędną do interpretowania takich mapek pogodowych? Organizowane są jakieś szkolenia/warsztaty dla żeglarzy?

  Pozdrawiam
  Jakub

  • Polecam śledzenie strony http://new.meteo.pl/ Można tam dwa razy do roku spotkać ogłoszenia o kursach internetowych organizowanych przez Uniwersytet Warszawski – co roku od jesieni kurs roczny i czasami chyba 12 tygodniowe – właśnie interpretacji prezentacji pogodowych do własnego użytku. Sam odbyłem taki roczny kurs – super.

  • Meteorologia w turystyce i rekreacji
   Rusza kolejna edycja internetowego kursu „Meteorologia w turystyce i rekreacji”, organizowanego przez Centrum Otwartej Multimedialnej Edukacji oraz Instytut Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

   Kurs przeznaczony jest przede wszystkim dla studentów kierunków turystycznych oraz osób amatorsko lub zawodowo zajmujących się organizacją wycieczek, wypraw, zawodów sportowych i imprez masowych. Uczestnicy poznają źródła informacji meteorologicznych, nauczą się je odczytywać, rozumieć i stawiać na ich podstawie krótkoterminowe prognozy pogody.

   W piętnastu cotygodniowych wykładach przedstawimy podstawowe informacje na temat atmosfery i zachodzących w niej procesów oraz sposobów zbierania, obrazowania i udostępniania w internecie danych meteorologicznych. Regularne testy online, zadania indywidualne i zespołowe pomogą w ugruntowaniu i przećwiczeniu zdobytej wiedzy i umiejętności. Ważnym elementem nauki są dyskusje z kolegami i prowadzącymi na forum ogólnym i w podgrupach.

   Rozpoczęcie kursu: 26. lutego 2011.
   Koniec zapisów: 28. lutego 2011.

   Koszt kursu: 300 PLN

   Więcej informacji: http://www.come.uw.edu.pl/?q=pl/node/255.

 5. No, nareszcie mapki z prognozą. Już nas rozpieściłeś tą wiedzą na poprzednim etapie i trochę się

  czułem niedoinformowany. Wielkie dzięki Krzysztof.

  Pozdrawiam serdecznie,

  Paweł

Możliwość komentowania jest wyłączona.