Bitwa o Gotland: start już jutro!

Już jutro, w niedzielę 13 września o godzinie 1200 rozpoczną się regaty samotników non-stop na trasie Gdańsk-Gotland-Gdańsk, Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland – Delphia Challenge 2015, Morskie Mistrzostwa Polski Samotników.

Dla zawodników tegoroczny wyścig będzie wymagający pod względem pogodowym. „Już dzisiaj wiadomo że regaty odbędą się w zmiennych, trudnych, a momentami bardzo trudnych warunkach” – mówi Kazimierz Sawczuk przygotowujący wraz z Juliuszem Orlikowskim prognozę dla zawodników. „Bardzo silne wiatry, wielokrotne zmieniające kierunek, z maksymalną siłą 7, w porywach 8°B, oraz dwa fronty atmosferyczne z opadami – tego w skrócie doświadczą uczestnicy regat” – dodaje.

Pogodę w rejonie regat w najbliższych dniach kształtować będą niż z centrum w okolicach Wielkiej Brytanii (991 HPa) i wyż nad Rosją (1035 HPa). Za siłę wiatru odpowiadać będzie duża różnica ciśnień między tymi ośrodkami. Najtrudniejsza dla zawodników będzie prawdopodobnie noc z poniedziałku na wtorek, później wiatr będzie słabnąć.

Zawodnicy wystartują podzieleni na cztery kategorie – Open, ORC 1, ORC 2 oraz IMOCA. W kategorii ORC startują jednostki posiadające oficjalny współczynnik ORC*, pogrupowane w zależności od wartości współczynnika. W kategorii Open jachty nie posiadające współczynnika ORC. W klasie IMOCA zobaczymy dwa jachty, oba należące do Zbigniew Gutkowskiego. Na Black Sambuca (ex-Energa) popłynie Gutek, a Globe (ex-Operon) poprowadzi Tomasz Siekierko. Wyniki ich rywalizacji nie będą wliczane do klasyfikacji ogólnej regat.

Zawodnicy dziś od rana gromadzą się w marinie Delphia w Górkach Zachodnich. Po godzinie 1400 rozpoczną się inspekcje jachtów oraz wszelkie formalności. O godzinie 1900 odbędzie się odprawa, na której startujący poznają m.in. szczegółowe wytyczne dotyczące trasy oraz procedur bezpieczeństwa. Po odprawie oraz kolacji dla zawodników zaplanowano projekcję filmu z poprzedniej edycji wyścigu a także, dzięki współpracy z JachtFilmem, dokumentu „Sprawdzić siebie” o Leonidzie Telidze.

Andrzej Kopytko_TRUE DELPHIA_fot.H.Wasowicz

Jeden z pierwszych zawodników dziś rano: Andrzej Kopytko – TRUE DELPHIA – fot. H.Wąsowicz

Zapraszamy do mariny Delphia Yachts w Górkach Zachodnich, gdzie dzięki uprzejmości Partnera Strategicznego regat zbudowana została wioska regatowa. Bezpośrednio stamtąd można będzie przez cały czas trwania wyścigu kibicować zawodnikom Bitwy o Gotland. Można rozbić namiot bądź ustawić przyczepę kempingową. Przez 24 godziny na dobę dostępny będzie podgląd trackingu Yellowbrick, bezpłatne łącze WiFi oraz zaplecze sanitarne. W marinie będzie również biuro regat, gdzie na bieżąco będzie można uzyskać najnowsze informacje dotyczące każdego z zawodników.

*Formuła wyrównawcza ORC dla jachtów morskich umożliwia „wyrównanie” wyników z uwzględnieniem parametrów jachtów i ich możliwości w oparciu o modele komputerowe.

3 komentarze do “Bitwa o Gotland: start już jutro!

    • Nie wiem niestety jaki jest obecny status „własnościowy” Babci, na pewno w Bitwie będzie „powoził” Tomek Siekierko znany tu na blogu jako Melon :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.