Bitwa o Gotland: bezpieczeństwo przede wszystkim

Organizatorzy tegorocznej Bitwy o Gotland – Delphia Challenge, ze względu na wyjątkową liczbę startujących zawodników, w sposób szczególny podchodzą do kwestii bezpieczeństwa. Zapewniają monitoring bezpieczeństwa, prognozy pogody, tracking satelitarny on-line i osłonę medyczną.

„W tej edycji regat kładziemy na bezpieczeństwo zawodników szczególny nacisk” – mówi Krystian Szypka, organizator regat. „Zawodników jest dużo, wszyscy to doświadczeni żeglarze, choć nie wszyscy żeglowali samotnie. Zastosowaliśmy dodatkowe procedury, dzięki którym zawodnicy będą czuć się bezpiecznie, a organizatorzy pozostawać z nimi w pełnym kontakcie” – dodaje.

Wsparcie meteorologiczne dla zawodników obejmuje specjalną prognozę przedstartową, odprawę pogodową w dniu startu wraz z aktualizacją prognozy przedstartowej oraz codzienne komunikaty pogodowe o godzinie 0900, 1300, 1700 i 2100 CET wysyłane na jachty w formie SMS oraz podawane przez UKF po uprzednim wywołaniu. Każdy z zawodników będzie mógł o dowolnej godzinie uzyskać prognozę dzwoniąc do biura regat lub wywołując któryś z dwóch jachtów asystujących. Oczywiście dodatkowo zawodnicy mogą korzystać z prognoz zewnętrznych za pośrednictwem posiadanych urządzeń (UKF, Navtex, radio, komputer). Korzystanie z routingu pogodowego jest zabronione. Prognozy dla zawodników tegorocznej Bitwy przygotowywać będą, tak jak w roku poprzednim, Kazimierz Sawczuk i Juliusz Orlikowski.

Tracking satelitarny on-line, realizowany za pomocą systemu Yellowbrick, sprawdzonego w największych regatach, daje możliwość monitorowania pozycji wszystkich jachtów w czasie realnym. Dodatkowo urządzenia tego systemu, zamontowane na jednostkach startujących, dają możliwość podstawowej komunikacji z organizatorami regat – zgłoszenia problemu technicznego lub zagrożenia za pomocą naciśnięcia jednego przycisku.

Sprawdzanie trackerów Yellowbrick przed startem Bitwy. / Fot. H. Wąsowicz

Sprawdzanie trackerów Yellowbrick przed startem Bitwy. / Fot. H. Wąsowicz


Dodatkowym środkiem bezpieczeństwa będzie wywoływanie każdego z 22 zawodników, co godzinę, przez jachty asystujące. Każdy zawodnik jest zobowiązany do odpowiedzi na wywołanie, a niedopełnienie tego wymogu może skutkować uruchomieniem akcji ratowniczej.

Osłonę medyczną regat stanowią ratownicy medyczni Katarzyna Cywińska i Rafał Śledziński. Przed regatami zapewnią pomoc w skompletowaniu regatowej apteczki oraz odprawę medyczną połączoną z krótkim szkoleniem.

„Dla samotnego żeglarza regatowego groźne może być przede wszystkim odwodnienie” – mówi Rafał Śledziński. „Zawodnicy, pomimo emocji, muszą pamiętać o piciu przynajmniej 2-3 litrów płynu na dobę – dodaje. „Równie niebezpieczne może być wyziębienie. Powinni dbać o to, aby mieć ciepło i sucho. Warto zaopatrzyć się w ogrzewacze dłoni, ewentualnie przykleić jeden z nich do ciała w okolicach wątroby. Powinni też zwracać uwagi na objawy hipoglikemii – suchość w ustach, lepki pot, roztrzęsienie. W takich sytuacjach wystarczy czekolada, ale trzeba wiedzieć, że opisane wyżej przypadłości to objaw braku cukru, a nie choroby.”

Tak samo jak w latach poprzednich, ratownicy medyczni w trakcie wyścigu dostępni są przez całą dobę na dyżurach telefonicznych. Będą mieli listy zawartości apteczek wszystkich zawodników i w razie konieczności będą koordynować akcje udzielania pomocy medycznej z zewnątrz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jedna z apteczek Gutka przed startem Vendee Globe. / fot MJ