Mini Transat: 5 doba

W piątej dobie regat flota jachtów biorących udział w Mini Transat Iles de Guadeloupe znajduje się przy brzegach Portugalii. Żeglarze płyną z wiatrem, najszybsi z prędkością powyżej 10 węzłów. Radek Kowalczyk dzisiaj trochę napędził stracha swoim kibicom, bo przez 3 odsłony rankingu było widać wyraźnie, że płynie do Porto. Na szczęście okazało się, że był to manewr taktyczny. Dzięki stronie Marine Traffic i nadajnikowi AIS na jachcie można było śledzić CALBUD 894 prawie online.

Tu już widać, że Radek do portu w Porto wejść nie zamierza. Uff. / Marine Traffic

Tu już widać, że Radek do portu w Porto wejść nie zamierza. Uff. / Marine Traffic

Polak podpłynął bardzo blisko lądu, ale potem zmienił kurs i powrócił do peletonu (żeby było ciekawiej, zachowując wciąż i niezmiennie 16 pozycję w stawce). Wieczorem strata do lidera kategorii Proto (Davy Beaudart – Flexirub) wynosiła 153 mile. W kategorii seryjnej prowadzi Ian Lipinski, na jachcie Ofcet 650 (Entreprises Innovantes) projektu tego samego autora, co jacht Radka – Ocean 650 (CALBUD) – Etienne’a Bertranda.

Mini-transat 2015 au départ. Douarnenez - Lanzarote - Pointe à Pître

Mini-Transat 2015 – start, Douarnenez. / fot. Ch. Breschi

Na 71 jachtów, jakie wystartowały w sobotę z Douarnenez,  11 zanotowało różnego rodzaju awarie, a 4 żeglarzy wycofało się ostatecznie (w tym 2 po utracie masztu). Niektórzy po krótkich postojach byli w stanie powrócić na trasę, ale nie wszyscy. Przepisy regat dopuszczają postój, jednak nie dłuższy jednorazowo niż 12 godzin, a suma postojów nie może być większa niż 72 godziny łącznie.

Prognoza nie wygląda źle.

Prognoza nie wygląda źle. / Norweski Instytut Meteorologii

7 komentarzy do “Mini Transat: 5 doba

 1. Cześć,
  Proszę o mini wykład: z czego wynika że lider seryjnych łódek Lipiński jest 70 nm przed Radkiem skoro to klasa Proto. Jeśli dobrze pamiętam to projektant jest ten sam i wydaje się że Proto powinno jechać szybciej. Czy łódka Radka jest cięższa i raczej na silniejsze wiatry>? Czy to kwestia opływania jednostki? Ktoś wie z czego to wynika? Genarlnie Radek świetnie jedzie, ale apetyt został rozbudzony….

  • Sprawa jest prosta. Lipiński na swojej łódce (OFCET850) dość długo pływał jako Proto. Ale przechodzi się z Proto do Serie, jeżeli powstanie bodajże 8 (lub 10, nie pamiętam) kadłubów tego samego typu. Więc jest to jacht o takim samym potencjale jak Radka, ale Lipiński ma za sobą 2 lata treningów. Oraz „łatwiejszą” kategorię – bo myślę, że wygranie Serii ma w kieszeni. Gdyby dalej jeździł w Proto to pewnie wcale nie było by to takie łatwe. Plan Radka (i Etienne’a) jest taki sam – jeżeli uda się zbudować i sprzedać wymaganą liczbę kadłubów, koniec zabawy z Proto, mamy jacht seryjny o kosmicznych możliwościach.

   • Tak muyślałem.. Dla Polaka wielkim sukcesm jest w ogóle wystartować. A jesli się uda nie an złomie, to już podwójny sukces. Szacun dla Radka za takie dokonania. Będzie fajnie kiedy im się uda tę serię sprzedać. Dzięki Milka za wieści.

  • Bodajże dwie noce temu, Radek żeglował z prędkością 5,4 w., podczas gdy cała reszta miała na liczniku około 10 w. Może miał jakieś kłopoty techniczne, albo przysnął…

 2. Jest 14-ty.
  Wykorzystał przyflaucenie na czele wyścigu, które zwolniło, a tyły miały świeży duj. W ciągu dnia powiało wszystkim. Ale za 2 godziny może być powtórka z pogody i kolejna szansa do podgonienie. Niewątpliwie wiatr rozdaje karty… Pod brzegiem wieje mocniej, na czym korzysta lider.
  Go! Go! Go!

 3. Przesunąć się bliżej pierwszej dziesiątki to cel do zrealizowania przed końcem pierwszego etapu M-T. Pierwsza dziesiątka płynie zawsze 1-2 węzły szybciej niż pozostali, Flexirub poza zasięgiem.
  Satanas Fidela Turienzo, chyba awaria, naprzód Radek !!!

  • Po ostatniej nocy kolejne 3 awarie: Benoît Hantzperg (YCA Dhumeaux Secours Populaire) zatrzymuje się w Cascais z powodu awarii steru, Jonas Gerckens (Netwerk) znajduje się w Peniche, a Fidel Turienzo (Satanas) po utracie masztu (to trzeci jacht, który stracił maszt w tych regatach), na takielunku awaryjnym, płynie w kierunku Sagres.

Możliwość komentowania jest wyłączona.