JachtFilm: 28-29 listopada

Kto ma chęć i możliwości – polecam 5 Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm (28-29 listopada 2015 roku w Warszawie). Do wygrania, tu i teraz, jeden karnet na cały festiwal. Pytanie na końcu :)

A co w programie? Andrzej Minkiewicz, organizator festiwalu, pisze tak:
„Na otwarcie zaplanowano pokaz amatorskich filmów nadesłanych na konkurs „A morze kręci mnie”, który ma zachęcać miłośników żeglarstwa do kręcenia własnych obrazów związanych z wodą i żaglami. Autorzy będą oceniani i nagradzani zarówno przez sędziów, jak i przez festiwalową publiczność. Na zwycięzców czekają nagrody ufundowane przez organizatorów i partnerów Festiwalu.

W części głównej Festiwalu zostanie pokazanych dziewięć filmów. Są to produkcje zrealizowane w ciągu ostatnich kilku lat. Wszystkie wezmą udział w konkursie, ocenie jurorów i publiczności.
Na ekranie zobaczymy między innymi amerykański dokument „Zobaczyć wiatr” – film o świecie żeglarzy niewidomych. Poznamy czwórkę bohaterów przygotowujących się do mistrzostw świata w Japonii w 2013 roku.

Wielką gratką dla miłośników regatowego żeglarstwa będzie film  pokazujący życie Sir Petera Blake’a  –  żeglarza, który był legendą Nowej Zelandii. Historia przedstawiona w filmie przedstawia Blake’a jako człowieka od dzieciństwa kochającego żeglarstwo, pokazuje nam  jego sukcesy i porażki na arenie  światowego żeglarstwa aż do przedwczesnej śmierci z rąk piratów u wybrzeży Amazonii w 2001 roku.

Regaty w nieco innym wydaniu zobaczymy w filmie „Żeglarze inni niż wszyscy”. Czy załoga będąca zbieraniną  sympatycznych osób, obojga płci, różniących się pomiędzy sobą wiekiem, pochodzeniem, życiowymi doświadczeniami, posiadających różne ograniczenia wynikające z ich niepełnosprawności da sobie radę w oceanicznych regatach ?

Film „Znikający żagiel”  to  poruszająca historia ginącej sztuki tradycyjnego szkutnictwa na wysepkach archipelagu Antyli Mniejszych. Na jednej nich mieszka Alwyn Noe. Jest jednym z ostatnich szkutników, praktykujących szkutnictwo, jakie dotarło  na te wyspy wraz ze szkockimi osadnikami w XVIII wieku. Alwin dobiega 70-tki. Nie ma klientów na budowane przez niego łodzie. Podsumowując swoje życie postanawia zbudować jeszcze jedną łódź, mając nadzieję, że zainspirowani budową synowie będą kontynuować rodzinną tradycję.

O wszystkich filmach można przeczytać na stronie Festiwalu. Projekcjom będą towarzyszyć zapowiedzi i gawędy konferansjerów – kapitana Janusza Zbierajewskiego i redaktora Andrzeja Radomińskiego.

Miejscem wszystkich projekcji filmowych będzie kino Wisła.
Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie www.jachtfilm.pl

https://youtu.be/Y8HLZuB0tvI

Dlaczego polecam festiwal? Bo miałam okazję i przyjemność tłumaczyć trzy z dziewięciu filmów prezentowanych w części głównej festiwalu. Takich tłumaczeń do tej pory nie robiłam, ale dzięki Andrzejowi się zdecydowałam i absolutnie nie żałuję.

Pytanie konkursowe jest takie: które filmy tłumaczyłam? Pierwsza osoba, która poda przynajmniej jeden poprawny tytuł, wygrywa karnet na całość. Czas start. Do poniedziałku wieczorem.

2 komentarze do “JachtFilm: 28-29 listopada

  1. Cichocki teraz gra w swoim filmie życia,żelazny Tomek chyba to jego będzie tytuł.
    Albo żeglarz i Przylądek Dobrej Nadziei.Swoją drogą to nie wiem czy ma pecha czy szczęście Go nie opuszcza.

    • Szczęście w nieszczęściu, najważniejsze, że holownik juz na miejscu a jacht na holu.
      Filmy zapowiadają się ciekawie, szkoda, że nie mieszkam bliżej Warszawy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.