Pierwszy zespół zgłasza się do Volvo Ocean Race

Chociaż regaty rozpoczną się dopiero w przyszłym roku, a dopiero niedawno ogłoszono przebieg trasy i porty etapowe, pierwszy zespół już zadeklarował swój udział w najbliższej edycji Volvo Ocean Race – załogowych, etapowych regatach dookoła świata na identycznych jachtach VO 65. Oficjalna inauguracja zespołu regatowego AkzoNobel nastąpiła wczoraj, we wtorek 5 lipca, na 15 miesięcy przed startem, w Hadze, mieście, w którym regaty zakończą się w maju 2018.

Kolorowe molo w Hadze - z okazji Volvo Ocean Race. /fot. David Lichtneker-AkzoNobel

Kolorowe molo w Hadze – z okazji Volvo Ocean Race. Na zdjęciu kapitan Simeon Tienpont (z prawej) i Conrad Keijzer z zarządu AkzoNobel (z lewej)./fot. David Lichtneker-AkzoNobel

Pierwsza zgłoszona ekipa pochodzi z Holandii, a jej głównym sponsorem jest AkzoNobel, firma produkująca farby z siedzibą w Amsterdamie, zatrudniająca w 80 krajach na całym świecie ponad 45 000 osób. (Należą do niej m.in. znane w Polsce marki Dulux i Sikkens.) Kapitanem holenderskiej załogi będzie 34-letni Simeon Tienpont, żeglarz debiutujący w tej roli, ale bardzo doświadczony. Po raz pierwszy brał udział w VOR na pokładzie ABN AMRO TWO (2005-06), a w ostatniej edycji na Team Vestas Wind (2014-15). Ma za sobą również udział w dwóch kampaniach o puchar Ameryki – jako załogant BMW Oracle Racing (33 edycja , finał 2010) i Oracle Team USA (34 edycja, finał 2013).

June 19, 2015. Arrivals to the Pitstop in The Hague during Leg 9 to Gothenburg. Team Vestas Wind dutch crew member Simeon Tienpont.

19 czerwca 2015, w drodze do portu w Hadze,  Simeon Tienpont na pokładzie Team Vestas Wind. / Fot. Ricardo Pinto – Volvo Ocean Race

Jestem zaszczycony tym, że zostałem kapitanem Team AkzoNobel. Jesteśmy skoncentrowani na jak najlepszym wyniku i łączy nas głód sukcesu. Chciałbym jak najszybciej móc zacząć się ścigać” – mówił wczoraj Tienpont na konferencji, na której obecny był również Conrad Keijzer z zarządu AkzoNobel. „Regaty Volvo Ocean Race to nieporównywalna z niczym platforma komunikacyjna, zarówno w zakresie opowieści, jak i budowania wizerunku marki w długim okresie czasu” – dodał Keijzer. „Firma może zwiększyć swoją rozpoznawalność, przyciągnąć nowych klientów i zachęcić obecnych, rozwinąć możliwości biznesowe, przyciągnąć talenty i wytworzyć poczucie dumy między pracownikami (…) Współpraca z Simeonem to dla nas układ, w którym wygrywają obie strony – on jest naturalnym liderem, skoncentrowanym w pierwszej kolejności na bezpieczeństwie i pracy zespołowej, ale bardzo zdeterminowanym i inspirującym dla innych.

Mark Turner, dyrektor generalny VOR, nie krył swojego zadowolenia z potwierdzonego udziału Holendrów w wyścigu: „Bardzo się cieszę, że pierwsza zgłaszająca się załoga jest wspierana przez markę o zasięgu globalnym, a kapitan występuje po raz pierwszy w swojej roli. (…) AkzoNobel nie tylko reprezentuje naród o ogromnych morskich tradycjach, ale również o długiej historii związków z Volvo Ocean Race. Holenderskie załogi trzykrotnie zdobywały puchar – w edycjach 1977-78, 1981-82 i 2005-06. Holenderski kapitan Conny van Rietschoten wciąż pozostaje jedynym, który wygrał dwa razy po kolei . Tienpont zdobył nagrodę jego imienia, najwyższe trofeum żeglarskie Holandii (w 2013) i jest godnym następcą legendarnego „Latającego Holendra.”

Port w Hadze. / Fot. Den Haag Marketing -

Port w Hadze. / Fot. Den Haag Marketing – Theo Bos.

Regaty VOR w najbliższej edycji wystartują z hiszpańskiego Alicante jesienią 2017. Tym razem trasa będzie liczyła 45 000 mil morskich, obejmie 11 portów etapowych i 5 kontynentów. Dla uczczenia udziału Holendrów w legendarnych regatach dookoła świata, molo Scheveningen Pier w Hadze zostało pomalowane na kolorowo i pozostanie takie aż do zakończenia regat w maju 2018, przyciągając uwagę mieszkańców i turystów.

 

Tekst powstał na zlecenie sailing.org.pl

1 komentarz do “Pierwszy zespół zgłasza się do Volvo Ocean Race

  1. W zeszłym tygodniu mignął mi na kei w Lisbonie jacht ALVIMEDICA z poprzedniej edycji VOR. Ciekawe jakie zespoły wystartują tym razem….

Możliwość komentowania jest wyłączona.