Guo Chuan – zaginiony na oceanie

Od kilku dni wielki trimaran Qingdao China żegluje po Pacyfiku bez sternika. Chiński żeglarz Guo Chuan, ostatni raz kontaktował się z zespołem brzegowym we wtorek, 25 października rano (czasu w Pekinie). Gdy od ponad 24 godzin nie dawał znaku życia, uruchomiono akcję poszukiwawczo-ratowniczą.

Guo Chuan wypłynął 18 października z San Francisco, chcąc pobić rekord Pacyfiku na trasie San Francisco – Szanghaj: Golden Challenge. Planował dopłynąć na metę po około 18 dniach.

Samolot wysłany przez MRCC na Hawajach (Centrum Koordynacji Ratownictwa Morskiego właściwe dla rejonu wypadku) zlokalizował trimaran, ale na pokładzie nie zauważono żeglarza. Do akcji został skierowany okręt USS Mankin Island, którego załoga we czwartek, 27 października weszła na pokład jachtu. Guo Chuana tam nie było. Ratownicy zebrali jego rzeczy, aby przekazać rodzinie. Była wśród nich kamizelka ratunkowa. Zrzucili grota. Jacht pozostaje na morzu, trwa organizacja operacji jego odzyskania. Akcję ratowniczą oficjalnie przerwano. W trakcie dwóch dni przeszukano około 4,600 mil kwadratowych oceanu wokół jachtu oraz w rejonie trasy, którą płynął.

Start z San Francisco:

Qingdao China to 97-stopowy trimaran, zbudowany przez Francisa Joyona jako IDEC Sport. Pod tą nazwą jednostka, prowadzona przez Joyona, okrążyła świat w 57 dni 13 godzin i 34 minuty w roku 2008, co pozostaje do dziś rekordem świata (w kategorii solo, na wielokadłubowcu). W roku 2015 Guo Chuan zakupił od Joyona jacht i rozpoczął realizację pierwszego projektu – rejsu przez Przejście Północno-Wschodnie (załogowo). Był to pierwszy w historii żeglarstwa rejs regatowego trimarana przez lodowate wody Północy, z Murmańska do Cieśniny Beringa, non-stop, nazwany „Arctic Ocean World Record Challenge”. (Większość stron żeglarskich, francuskich i angielskich, podaje, że obecnie chciał pobić rekord San Francisco – Jokohama, jednak na stronie projektu jako meta jest podany Szanghaj. Niedaleko (względnie) od Jokohamy, ale za to w Chinach.)

Obecnie jacht znajdujący się na Pacyfiku został oznakowany na mapach, wydano informację dla statków i innych jednostek o potencjalnej przeszkodzie nawigacyjnej, jaką stanowi.

Na filmie – jacht na oceanie odszukany przez samolot poszukiwawczy:

Guo Chuan zaczął żeglować w wieku 33 lat, a zanim skończył 51, stał się najbardziej znanym chińskim żeglarzem. To pierwszy Chińczyk, który ukończył Volvo Ocean Race (2008-09), pierwszy Chińczyk, który ukończył Mini Transat (2011), pierwszy Chińczyk, który opłynął samotnie świat dookoła w rejsie non-stop (na jachcie Class 40), a także pierwszy, który dowodził wielonarodową załogą w trakcie rejsu non-stop przez Przejście Północno-Zachodnie. Start z Murmańska można zobaczyć na filmie poniżej. Guo Chuan to dyplomowany kontroler lotów, uczestnik wielu projektów wynoszenia komercyjnych satelitów na orbitę.

Według informacji zamieszczonych przez zespół brzegowy na stronie projektu http://www.guochuanracing.com, pod uwagę brane są dwa scenariusze wypadku:

  1. Guo żeglował z 1 refem na grocie, pod genakerem, przy ok 13-20 węzłach wiatru, z wiatrem. Wieczorem zdecydował się zwinąć genakera ze względów bezpieczeństwa. Chciał go zrzucić, co nie jest proste przy jednoosobowej obsłudze. Żagiel znalazł się za burtą, a żeglarz wypadł przy próbie wydostania go.
  2. Guo żeglował z 1 refem na grocie, pod J1, co jest najbezpieczniejszą konfiguracją. Genaker był zwinięty, ale w górze. Z nieznanego powodu fał lub sztag genakera pękł, a żagiel wpadł do wody. Guo próbował go wydostać, pracując na prawym pływaku. W pewnym momencie musiał przepiąć uprząż bezpieczeństwa. W tym momencie fala podbiła jacht i żeglarz wpadł do wody.

Według informacji zespołu, Guo najprawdopodobniej miał na sobie kamizelkę z lokalizatorem. W przypadku pierwszego scenariusza również istnieją przypuszczenia, że był przypięty, ale w trakcie pracy musiał zmienić punkt zaczepienia.

Jestem bardzo poruszony informacjami o dramacie, jaki rozegrał się na pokładzie naszego poprzedniego jachtu” – napisał Francis Joyon. “Guo to człowiek którego szczerze podziwiam. Były naukowiec, wszystko w żeglarstwie osiągnął sam, chociaż zaczął żeglować dość późno. Śledziłem pilnie jego projekty, mając ogromny szacunek dla jego osiągnięć.”

***

Informacje z MRCC koordynującego akcję: http://www.uscgnews.com/go/doc/4007/2895874/

Pierwsze informacje z BBC o wypadku:

http://www.bbc.com/news/world-asia-china-37779733

tekst przygotowany na zlecenie sailing.org.pl

2 komentarze do “Guo Chuan – zaginiony na oceanie

Możliwość komentowania jest wyłączona.