Chińczycy znów w Volvo Ocean Race

Zespół Dongfeng ogłasza ponowny udział w regatach VOR. Załogę poprowadzi ten sam co w ubiegłej edycji kapitan – Francuz Charles Caudrelier.

Dzisiaj na konferencji w chińskim mieście Wuhan ogłoszono powrót na ocean zespołu Dongfeng Race Team. Jedynym sponsorem załogi jest chiński producent silników, firma Dongfeng Motor Corporation. Na jachcie będzie powiewać bandera Państwa Środka. Celem kampanii będzie poprawa świetnego wyniku z poprzedniej edycji – załoga zajęła trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej, co było osiągnięciem powyżej zakładanych oczekiwań i teoretycznych możliwości załogi.

Dongfeng to drugi zespół, oficjalnie zgłaszający się do regat Volvo Ocean Race, które wystartują za rok – 22 października z hiszpańskiego Alicante. Jako pierwszy udział zadeklarował Team Akzo Nobel.

Sukces chińskiej załogi w poprzednich regatach był ogromny – nie tylko sportowo – zespół osiągnął najwyższy wskaźnik wartości medialnej ze wszystkich.

Jak zapowiada Charles Caudrelier, tym razem celem będzie zwycięstwo. 42-letni Francuz wie, jak ono smakuje – świętował sukces na pokładzie Groupamy w edycji 2011-12. „Oczywiście, że się cieszę. To wspaniale, że Dongfeng powraca i że ten sam sponsor po raz drugi chce angażować się w żeglarstwo. Zaczynamy wcześnie, co daje nam możliwość zatrudnienia najlepszej załogi oraz dość czasu na trening. Ale nie będzie łatwo – zbliżające się regaty będą najdłuższe w historii tego wyścigu i najtrudniejsze, ponieważ trzy razy będziemy żeglować po wodach Oceanu Południowego.”

January 27, 2015. Dongfeng Race Team arrives to Sanya in first position, leader of Leg 3 after 23 days of sailing. Charles Caudrelier celebrates the victory.

27 stycznia 2015. Dongfeng Race Team na pierwszym miejscu wpływa do portu Sanya. Za sterem Charles Caudrelier. / Fot. Rick Tomlinson/Volvo Ocean Race

Projekt Dongfeng to kontynuacja chińskiej drogi do żeglarstwa oceanicznego i czwarty z kolei start w regatach VOR. Poprzednio Chińczycy startowali na pokładzie Team Sanya (2011-12) oraz Green Dragon (2008-09) – wspólnie z Irlandczykami.

Mark Turner, który zanim został dyrektorem regat VOR, był szefem projektu Dongfeng Race Team w poprzedniej edycji regat, tak komentuje tę wiadomość: „Charles Caudrelier zrobił poprzednio więcej, niż zakładaliśmy, że może, bo teoretycznie miał mniej doświadczoną załogę niż niektóre inne zespoły. To wspaniale, że znów będzie kapitanem. Moim zdaniem wykorzysta swoje doświadczenie, żeby zbudować wspaniały zespół.”

Team Dongfeng's new Volvo Ocean 65 is transported from Green Marine to Southampton docks for structural test.

Team Dongfeng –  Volvo Ocean 65./Fot. Green Marine

Siedem identycznych jachtów VO65 właśnie przechodzi w Lizbonie remont. Identyczny, ósmy, buduje się we Włoszech. Regaty odwiedzą 11 portów na 5 kontynentach – po starcie z Alicante będą w Lizbonie, Kapsztadzie, Hong Kongu, Guangzhou, Auckland, Itajaí, Newport, Cardiff, Goteborgu i Hadze, gdzie będzie meta.

March 19, 2015. Leg 5 to Itajai onboard Dongfeng Race Team. Day 2. Charles Caudrelier grinding

19 marca 2015. Etap 5 do Itajai na pokładzie Dongfeng Race Team. Charles Caudrelier przy młynku. / Fot. Yann Riou/Volvo Ocean Race

Materiał przygotowany na zlecenie sailing.org.pl.