Tydzień na oceanach – nr 5

Przepraszam za opóźnienie, ale inne sprawy miały priorytet w niedzielę i poniedziałek. Ponieważ Volvo Ocean Race w porcie, miniony tydzień upłynął przede wszystkim pod znakiem trzech kadłubów. Ale po kolei.

13_03_171204_PMA_7221_1511

fot. Pedro Martinez/Volvo Ocean Race

  1. Volvo Ocean Race

Start 3 etapu przypominam, 10 grudnia, w niedzielę. Jeżeli komuś mało podsumowań, polecam wywiad na stronie Musto z Ianem Walkerem dotyczący pierwszych dwóch etapów: https://www.musto.com/en_GB/blog-article?cid=volvo-ocean-race-ian-walker-leg-one-and-two.

W trakcie postoju floty w Kapsztadzie bardzo duży nacisk jest kładziony na przekazywanie informacji związanych z plastikiem w oceanach. To nie tylko fanaberia i przekaz medialny, ale naprawdę ważna sprawa. „Nie przypominam sobie ani jednej wachty na pokładzie, żebym nie widziała plastiku na wodzie w trakcie pierwszych dwóch etapów” – mówi Martine Grael (córka legendarnego Torbena Graela) z załogi AkzoNobel. „Ma to znaczenie również ze względu na nasze wyniki – często coś łapaliśmy na kil i traciliśmy czas, żeby się tego pozbyć” – dodaje Martine.

13_02_171106_AZN_JSB_00047

Martine Grael za sterem. Fot. James Blake/Volvo Ocean Race

W Kapsztadzie jest wielkie akwarium, gdzie ranne żółwie morskie przechodzą rehabilitację, a potem wracają na wolność. Przyczyną ich kłopotów są zarówno resztki sieci i plastikowe torebki, jak i mikroplastik, czyli maleńkie kuleczki plastiku. Poniżej film z Martine i żółwiami – a co:

 

Według informacji na stronie regat, w załodze Team Brunel (jak na razie – chyba największego przegranego regat, Bouwe Bekkinga, który nie zbliża się do podium, a wiemy, że interesuje go tylko najlepszy wynik) będzie zmiana. Louis Balcaen zastąpi Maciela Cicchettiego. „Taki był plan od początku” – przekonuje Bouwe. „Louis nie mógł płynąć z nami wcześniej ze względu na inne zobowiązania, ale jest jednym z najlepszych sterników jakich znam i był częścią naszej kampanii od początku” – dodaje Bekking.

http://www.volvooceanrace.com/en/news/10486_Balcaen-returns.html

Cape Town Stopover. 01 December, 2017. Photo by Ainhoa Sanchez/Volvo Ocean Race

fot. Ainhoa Sanchez/Volvo Ocean Race

Opis bardzo miłego, czekającego żeglarzy 3 etapu – za tydzień. Chociaż większość z Czytelników zna chyba opis klasycznej wokółziemskiej trasy juz na pamięć :)

13_03_171201_PMA_5941_0941

Przegląd kabestanów. Fot. Pedro Martinez/Volvo Ocean Race

  1. Francois Gabart

Pędzący po rekord – samotnie – Francuz, na pokładzie trimarana MACIF, jest już za Hornem. Dzisiaj, 5 grudnia, jego przewaga nad czasem odniesienia – rekordem Thomasa Coville’a – wynosi ponad 1200 Mm.

Tak sobie myślę, patrząc na filmy z pokładu, że to już jest inny facet niż ten, który był bohaterem filmu „Wyścig przez oceany” (o regatach Vendee Globe), jaki można było oglądać w 2016 roku na festiwalu JachtFilm. Francois się zmienia, również psychicznie, i staje się coraz lepszy. Bez tego niemożliwe by było osiąganie tego, co jemu udaje się osiągnąć, dużo wcześniej niż wielu innym. Tymczasem – dotarł do Hornu w 29 dni, 3 godziny i 15 minut. Przypominam, że aby pobić rekord, musi wrócić 23 grudnia, przed godziną 1309.

Warto jeszcze dodać, że Thomas Coville, posiadacz rekordu solo dookoła świata non-stop, otrzymał tytuł Żeglarza Roku Francuskiej Federacji Żeglarskiej – za 2 rekordy solo oraz 1 zwycięstwo w duecie w trakcie ostatnich 12 miesięcy :)

3. Team Actual

W drugą stronę niż Gabart żegluje Yves Le Blevec – Team Actual. Jest już za równikiem, z przewagą ponad 1700 Mm nad czasem odniesienia (który jednak, pamiętajmy, jest czasem jednego, a nie trzech kadłubów – na trimaranie nikt tej sztuki jeszcze nie próbował). Nie wiadomo, czy chłopaki się spotkają (zespoły mogłyby to medialnie ogarnąć, ale ze względu na ciśnienie czasowo-rekordowe raczej nie będzie takich prób; może skończy się na kurtuazyjnej rozmowie telefonicznej – zobaczymy). Tymczasem poniżej zestawienie pozycji z dziś:

https://www.macifcourseaularge.com/cartographie

Zrzut ekranu 2017-12-05 o 09.33.52

https://www.teamactual.eu/la-cartographie/

Zrzut ekranu 2017-12-05 o 09.36.00

4. Spindrift

Trimaran Spindrift wciąż czeka w porcie na okno pogodowe. Jeżeli chcą próbować z rekordem Juliusza Verne’a, to czasu coraz mniej. Poniżej bardzo fajny filmik dotyczący tego właśnie żeglarskiego wyzwania:

 

5. S/V Vagant

Przebywająca na pokładzie żona kapitana jachtu została ewakuowana z pokładu przez statek. Jacht pozostał na morzu. Akcję poszukiwania kapitana Vaganta przerwano po tygodniu ze względu na zerowe szanse odnalezienia go żywego… Szczegóły: https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/69173-akcja-ratunkowa-na-atlantyku-przerwana-szanse-na-odnalezienie-zeglarza-z-gdanska-zerowe/69173-akcja-ratunkowa-na-atlantyku-przerwana-szanse-na-odnalezienie-zeglarza-z-gdanska-zerowe.

6. Szymon podsumowuje pierwsze sto dni na oceanie, a my trzymamy kciuki i robimy wszystko, żeby sztormy dalej omijały Puffina. A DZISIAJ, DZISIAJ – mija przylądek Leeuwin!

Zrzut ekranu 2017-12-05 o 11.54.58

http://www.zewoceanu.pl/Aktualna-pozycja/Tydzien-15—pierwsze-sto-dni-na-oceanie.

7. Poniżej zwycięskie zdjęcia w prestiżowym konkursie fotograficznym Mirabaud Yacht Racing Image. Więcej zdjęć i informacji można znaleźć na stronie konkursu: http://www.yachtracingimage.com/news/

Zrzut ekranu 2017-12-05 o 10.29.22

8. A w kwestii żeglarskich prezentów – nie mogę się powstrzymać; Podobno da się również z tych klocków zrobić katamaran, tak więc dwa w jednym.

https://shop.lego.com/en-US/Racing-Yacht-42074

Zrzut ekranu 2017-12-05 o 10.35.34

 

 

 

2 komentarze do “Tydzień na oceanach – nr 5

  1. Ale zasuwa ten Francois !!! Armel Le Cleach`e już testuje swojego Maxi BP IX, a Thomas Coville zapowiedział solowa okołoziemską pętlę na zupełnie nowym Sodebo 5, w 2019 roku. Para buch ! Koła w ruch !!! Gratulacje dla Szymona, kolejny przylądek za rufą ! Dla naszego Dzielnego Żeglarza mała dedykacja :https://www.youtube.com/watch?v=MVnL9lVskSc
    Stopy wody …. !

Możliwość komentowania jest wyłączona.