Start Transgascogne pod znakiem zapytania

52 jachty Mini jutro powinny wyruszyć na trasę regat przez Zatokę Biskajską. Jednak dzisiejszy prolog został odwołany ze względu na dużą falę. Jutrzejszy start również nie jest do końca pewny, jak mówi przygotowujący się do wyruszenia na jachcie CALBUD 894 jedyny Polak w stawce, Radek Kowalczyk. Regaty Transgascogne to ostatni wyścig klasy Mini przed jesiennym Mini Transat i dla niektórych, w tym Kowalczyka, szansa na zdobycie kwalifikacji do tych regat.

Spodziewaliśmy się odwołania prologu” – mówił dziś Kowalczyk przez telefon z Port Bourgenay. „Tak naprawdę nie było innej możliwości, a nawet, gdybyśmy wypłynęli, to z powodu dużej fali moglibyśmy nie wrócić do portu na tyle wcześnie, żeby zdążyć z ostatnimi przygotowaniami, prognozami pogody, porządkiem na jachcie. Ta decyzja nie była zaskoczeniem dla nikogo.

Żeglarze spodziewają się też przesunięcia startu z powodu pogody. „Dziś rano powiedziano nam, że trasa pierwszego etapu, pierwotnie zaplanowana przy Belle Île, zostanie zmodyfikowana i wytyczona przy Île d’Yeu, lub w ogóle poprowadzona zupełnie inaczej niż zakładano – wprost przez Zatokę Biskajską” – informował żeglarz.

Port Bourgenay / fot. R. Kowalczyk Calbud Team

Port Bourgenay / fot. R. Kowalczyk Calbud Team

Trasa wzdłuż francuskiego brzegu Zatoki Biskajskiej jest trudna nawigacyjnie ze względu na liczne skały oraz charakterystyczną dla Biskajów wysoką, załamującą się falę, spowodowaną szelfem kontynentalnym, czyli gwałtownym wypłyceniem się oceanu. Takie warunki stanowią wyzwanie nie tylko dla małych, zaledwie 6,5 metrowych Mini, ale i dla jednostek kilka razy większych, nie wyłączając statków.

Jutro o 9 rano na odprawie zawodników zapadnie ostateczna decyzja. Wszyscy są gotowi do startu, bo chwilę po jej ogłoszeniu pierwsze jachty muszą wypływać z portu i nie ma już wtedy czasu na żadne dodatkowe działania. Także pełna gotowość, ale liczymy się z tym, że start może zostać przesunięty, najprawdopodobniej o 24 godziny. Jutro w południe prognoza jest raczej nieprzyjazna, start byłby pod wiatr i pod falę, ale w poniedziałek powinno być już lepiej” – mówił Kowalczyk wieczorem.

Prognoza pogody Meteo France dla okolic Port Bourgenay podaje jutro na godzinę 1200 wiatr z kierunków południowych o prędkości powyżej 22 węzłów (6°B) oraz wysoką falę (powyżej 3m). Takie same warunki prognozowane są na kolejną dobę (od 1200 w niedzielę do 1200 w poniedziałek). Dzisiejsze brytyjskie prognozy dla Zatoki Biskajskiej z godziny 1545 podają ostrzeżenie o sztormie do 8°B oraz wysokiej fali.

Port Bourgenay / fot. R. Kowalczyk Calbud Team

Port Bourgenay / fot. R. Kowalczyk Calbud Team

Prognozy brytyjskie: http://www.metoffice.gov.uk/public/weather/marine-shipping-forecast/#?tab=map

Prognozy francuskie – port odniesienia Les Sables d’Olonne:

http://www.meteofrance.com/previsions-meteo-marine/cotes/les-sables-dolonne/0798500151)

Strona organizatora regat: http://www.transgascogne.com

Twitter: https://twitter.com/transgascogne

Facebook: https://www.facebook.com/pages/Transgascogne-650

Tracking jachtów będzie dostępny online przez serwis Yellowbrick.