Volvo Ocean Race: ósmy jacht w budowie

Organizatorzy Volvo Ocean Race poinformowali, że w najbliższej edycji regat weźmie udział osiem jachtów. Najnowsza, ósma jednostka klasy Volvo Ocean 65 powstaje już we Włoszech.

Będzie identyczna jak pozostałe siedem „sztuk”, które już mają za sobą jedną pętlę dookoła świata. Zostanie zwodowana w maju przyszłego roku, pięć miesięcy przed startem kolejnej edycji regat VOR. Na czyje zamówienie? To na razie tajemnica, ale nazwa zespołu ma zostać ujawniona na początku przyszłego roku. (Czyżby włoski zespół? To by dopiero była sensacja!)

17 marca 2015. Start etapu 5 z Auckland (NZL) do Itajai (BRA). / Fot. Chris Cameron / VOR

17 marca 2015. Start etapu 5 z Auckland (NZL) do Itajai (BRA). / Fot. Chris Cameron / VOR

Nick Bice, dyrektor Volvo Ocean Race ds. jachtów i ich utrzymania: „Pod żadnym względem ta jednostka nie będzie się różniła od pozostałych. Będzie identyczna. Wszystkie jachty VO 65 zostały zbudowane z myślą o co najmniej dwóch, a możliwie nawet trzech edycjach, w jakich wezmą udział. Siedem jednostek, które ukończyło edycję 2014-15 jest wciąż w doskonałym stanie.”

Stocznia Persico Marine jest głównym wykonawcą nowego jachtu. Użyje tych samych form, materiałów I technologii. Po ukończeniu, jacht zostanie dostarczony do Lizbony, gdzie przejdzie wszystkie niezbędne testy i pomiary.

Jeżeli chodzi o pomiary, nasze procedury są transparentne. Każdy członek każdego zespołu może być obecny na miejscu podczas pomiarów jachtów w naszej bazie remontowej w Lizbonie i na własne oczy przekonać się, że jednostka spełnia wymagania” – mówi Bice.

Przeprowadzone przez nas testy jachtów z poprzedniej edycji pokazały, że nie straciły one na sztywności ani na osiągach. Tak więc zespół budujący nowy jacht może mieć co najwyżej przewagę psychologiczną, bo pod względem technicznym nie ma żadnych różnic” – dodaje.

Jachty Volvo Ocean 65 przechodzą obecnie przegląd. Ma on na celu sprawdzenie, czy wszystkie elementy wytrzymają kolejne 45 000 mil dookoła świata. Montowane są również nowsze wersje niektórych urządzeń – przede wszystkim komunikacyjnych, elektroniki pokładowej, ale także wyposażenia bezpieczeństwa czy urządzeń dostarczających energii. Będą też nowe żagle, uszyte według nowych projektów.

Regaty ruszą za rok – w październiku 2017 – z Alicante, a zakończą się osiem miesięcy później w Hadze. Po drodze żeglarze odwiedzą 11 portów etapowych.

17 maja 2015. Start etapu 7 z Newport do Lizbony.  / Fot. Billie Weiss

17 maja 2015. Start etapu 7 z Newport do Lizbony. / Fot. Billie Weiss

tekst przygotowany na zlecenie sailing.org.pl