Volvo Ocean Race – o starcie z Alicante

Pojechali. Rozpoczęła się 13 edycja regat Volvo Ocean Race. Siedem identycznych jachtów wyruszyło w pierwszy z 11 etapów, z Alicante do Lizbony (1450 Mm). Start był naprawdę spektakularny – po minięciu ostatniej boi niektórzy ze skiperów zdecydowali się popłynąć pomiędzy łodziami obserwatorów, sporo ryzykując i omijając niektóre z nich dosłownie „na gazetę”. Wiało akurat – nie za dużo i nie za mało, warunki idealne, prędkości spore.

IMG_5134

Najwięcej emocji przedstartowych budziły jednak nie czysto żeglarskie sprawy, ale skład załogi Akzo Nobel, który do samego momentu wejścia załóg na jachty nie był znany.

(Więcej m.in. tu: http://www.volvooceanrace.com/en/news/10134_Tienpont-back-to-skipper-team-AkzoNobel-for-Leg-1.html)

Po tym, jak na tydzień przed startem kapitan Simeon Tienpont został zwolniony z powodu określanego jako „przekroczenie warunków kontraktu”, rozpoczął się spór sądowy pomiędzy nim a sponsorem. W międzyczasie miejsce dowodzącego na pokładzie załogi zajął Brad Jackson i rozpoczął pracę z zespołem, który wydawał się zdezorientowany sytuacją. Brad Jackson jeszcze na piątkowej, przedstartowej konferencji prasowej występował jako głównodowodzący załogą. Tymczasem w sobotę wieczorem okazało się, że sąd przyznał rację Tienpontowi i były skiper zmierza na jacht, żeby wystartować w niedzielę o godzinie 1400. To absolutnie bezprecedensowa sprawa w historii regat Volvo Ocean Race. Przyznam, że nie sądziłam, aby taka zmiana dosłownie na kilka godzin przed startem była możliwa. Okazało się, że jak najbardziej, ale o tym można było się przekonać dopiero widząc, jak Tienpont wchodzi na pomost dla załóg. Oficjalna informacja prasowa podaje, że były-obecny kapitan porozumiał się ze sponsorem i wszyscy teraz koncentrują się na wyścigu. Lepiej późno niż wcale, prawda? Pojawił się jednak nowy problem – cztery osoby załogi zdecydowały się nie wystartować razem z Tienpontem, więc finalny skład jest nie do końca taki, o jakim marzył Simeon dobierając zespół. Trzeba było nawet „wypożyczyć” jednego załoganta (Antonio Fontes, znany z klasy Mini).

IMG_5087

Mam nadzieję, że to koniec mało żeglarskich niespodzianek w tych regatach. Bardzo cieszę się, że na pokładach jest w sumie 18 dziewczyn (prawie dwie pełne załogi!), trasa ciekawa, z dodatkowymi utrudnieniami o których będzie więcej w wywiadach, które czekają na opracowanie.

IMG_5141

Czy są chętni na mały konkurs?

 

8 komentarzy do “Volvo Ocean Race – o starcie z Alicante

 1. No więc, wnimanie, uwaga, attention: pytanie konkursowe – proszę podać, ile razy, na jakim jachcie i w którym roku okrążyła świat Dee Caffari. Czas start, do niedzieli do 1400, zwycięzcę podam w niedzielę wieczorem albo w poniedziałek przed południem (mam nadzieję, że wyrobię się w niedzielę z podsumowaniem pierwszego tygodnia regat VOR).

  • Dee okrążyła świat 5-krotnie. Kolejno:

   1. 2004/05 na Imagine it. Done
   2. 2005/06 na Avivie
   3. 2008/09 ponownie na Avivie
   4. 2010/11 na GAES Centros Auditivos
   5. 2014/15 na Team SCA

   :)

 2. Jakby nie patrzeć, to kolory ogniste na czele, a pokłócona załoga nie tylko w pstrokatych barwach, ale i na końcu stawki. Hm.

Możliwość komentowania jest wyłączona.