Na konferencji prasowej w środę, 29 czerwca w Les Sables d’Olonne, mieście – gospodarzu największych regat samotników dookoła świata non-stop, Vendée Globe, oficjalnie ogłoszono rozszerzenie listy startowej do 30 nazwisk zamiast planowanych początkowo 27.

Start VG 2012. / IMOCA Ocean Masters
Jeżeli tylu zgłoszonych żeglarzy spełni wymagania kwalifikacyjne, zarówno żeglarskie, jak i administracyjne, wszyscy będą mogli stanąć na starcie 6 listopada. Organizatorzy twierdzą, że to świetna wiadomość, a do tego dowód na coraz większą międzynarodowość regat (czyli że nie jest to czysto francuska zabawa z gościnnym udziałem Alexa Thomsona i okazjonalnie kilku innych zawodników).

Vendee Globe 2012 / ENERGA Sailing / Robert Hajduk / Shuttersail
Niewątpliwie organizatorom na tym zależy. Pamiętam jednak swoją rozmowę z poprzednim dyrektorem regat, Denisem Horeau, przed startem w 2012 roku. Mówił, że ze względów bezpieczeństwa, obsługi, logistyki i koordynacji tej imprezy (wiedział, co mówi, był dyrektorem VG po raz 4 – wcześniej w 1989, 2004, 2008) optymalna liczba to 20 zawodników. Jak widać, zmiany w dyrekcji zarówno stowarzyszenia, jak i dyrekcji regat oznaczają inne podejście do wielu spraw. Ale, tak samo jak w przypadku nowej trasy i nowych portów etapowych Volvo Ocean Race, o słuszności będzie można się przekonać dopiero po zakończeniu wyścigu dookoła świata.
Jak można przeczytać w informacji prasowej, właśnie z powodów logistycznych, a dokładniej liczby miejsc przy pomostach w Port Olona, gdzie można „zaparkować” IMOCA 60, w edycji 2016-17 miało wziąć udział 27 jachtów. Decyzja została zmieniona pod wpływem nacisków ze strony władz lokalnych, które są właścicielami wszelkich praw do regat (nazwa, organizacja itp.)

Przed startem Vendee Globe na kei w Les Sables d’Olonne 2012-2013. / Fot. Mark Lloyd / DPPI
Yves Auvinet, prezes stowarzyszenia SAEM Vendée, organizującego regaty, tak uzasadniał swoją decyzję:
“Jeżeli jeden z nich lub wszyscy spełnią wymagania kwalifikacji na czas, byłoby moim zdaniem niesprawiedliwe nie dopuścić ich do startu. Widzę ich ogromny wkład w przygotowania, i wierzę, że jeżeli spełnią warunki, każdy powinien mieć szansę stanąć na starcie. Potwierdziliśmy również z dyrekcją regat, że uda się wszystkie jachty zmieścić w porcie oraz zmodyfikować w niezbędnym zakresie zawiadomienie o regatach, wprowadzając stosowną poprawkę.”
30 miejsc na liście oznacza obecność zawodników z czterech kontynentów, dziesięciu państw – Francji, Hiszpanii, Węgier, USA, Wlk.Brytanii, Szwajcarii, Holandii, Nowej Zelandii, Japonii i Irlandii. Dziewięciu zawodników spoza Francji oznacza prawie jedną trzecią floty. Obecnie na liście zgłoszeń znajduje się dokładnie 30 nazwisk. Oficjalna konferencja prasowa z prezentacją zawodników oraz szczegółów dotyczących regat odbędzie się 14 września w Paryżu.

Fot. Robert Hajduk / Shuttersail.com
Lista wygląda następująco:
- Jérémie Beyou (France), 2. Tanguy de Lamotte (France), 3. Vincent Riou (France), 4. Morgan Lagravière (France), 5. Armel Le Cléac’h (France), 6. Paul Meilhat (France), 7. Sébastien Destremau (France), 8. Eric Bellion (France), 9. Jean-Pierre Dick (France), 10. Fabrice Amedeo (France), 11. Sébastien Josse (France), 12. Yann Eliès (France), 13. Thomas Ruyant (France), 14. Didac Costa (Spain), 15. Kito de Pavant (France), 16. Jean Le Cam (France), 17. Bertrand de Broc (France), 18. Louis Burton (France), 19. Nandor Fa (Hungary), 20. Rich Wilson (USA), 21. Alex Thomson (GB), 22. Arnaud Boissières (France), 23. Alan Roura (Switzerland), 24. Stéphane Le Diraison (France), 25. Pieter Heerema (Netherlands), 26. Romain Attanasio (France), 27. Kojiro Shiraishi (Japan), 28. Conrad Colman (New Zealand), 29. Enda O’Coineen (Ireland), 30. Jean-François Pellet (France).
Tekst powstał na zlecenie sailing.org.pl
Trzydzieści jachtów na starcie, niezła flota !!! Szkoda, że nie popłynie żadna pani. .